Player/Team Points Versus/Year
Anthony Davis
Anthony Davis
Zion Williamson
Zion Williamson

Je Quan Lewis
Je Quan Lewis
Zion Williamson, Spartanburg Day 50 Proviso East/ 2016
Je Quan Lewis, Dickson County 50 Grandview/ 2012
Kedren Johnson, Marshall County 42 Limestone/ 2010
Noah Wells, Champaign Central 42 Houston Madison / 2014
Kezie Okpala, Anaheim Esperanza 41 Spartanburg Day/ 2016
Alec Peters, Washington 40 Peoria Notre Dame/ 2012
Max Bielfeldt, Peoria Notre Dame 40 Mc Cluer/ 2010
Max Bielfeldt, Peoria Notre Dame 39 Champaign Central/ 2010
Markese Jacobs, Chicago Uplift 37 Urbana/ 2017
Taylor Bruninga, Illini Bluffs 37 Cloverdale/ 2016
Zeke Moore, Riverview Gardens 37 Genoa-Kingston/ 2015
Anthony Davis, Chicago Perspectives 37 Gary Lew Wallace/ 2010
Kezie Okpala, Anaheim Esperanza 36 Proviso East/ 2016
Reggie Bullock, Kinston 36 Lake Forest Academy/ 2008
Peyton Allen, Chatham Glenwood 36 Washington/ 2013
E.J. Liddell, Belleville West 35 College Park/ 2017
Quentin Grimes, College Park 35 Chicago Uplift/ 2017
Brandon Fredrick, StL Confluence 35 Washington/2017
Noel Johnson, Fayette County 35 Champaign Central/ 2008
Andre Hampton, Indianapolis Howe 35 Eureka/ 2008
Nick Calathes, Lake Howell 35 Wilkinson County/ 2006
James Thompson, Parkview Baptist 34 Chatham Glenwood/ 2013
Brandon Austin, Montgomery Carver 34 O’Fallon/ 2014
Peyton Allen, Chatham Glenwood 34 Parkview Baptist/ 2013
Kedren Johnson, Marshall County 34 Varna Midland/ 2010
Cory Joseph, Findlay College Prep 34 Quality Education Academy/ 2009
Reggie Bullock, Kinston 34 Hales Franciscan/ 2008
Curtis Echols, Chicago Raby 33 Campti Lakeview/ 2014
Lewis Sullivan, Hazel Green 33 Champaign Central/ 2012
Bruce Barron, Brehm Prep 33 La Lumiere School/ 2010
Bruce Barron, Brehm Prep 33 Academy of the New Church/ 2010
Dyricus Simms-Edwards, Washington 33 Fayette County/ 2008
Isaiah Bigelow, Greensboro Smith 32 College Park/ 2017
Parker Stewart, Union City 32 Spartanburg Day/ 2016
Kezie Okpala, Anaheim Esperanza 32 Chicago Kenwood/ 2016
Tay Hardy, Campti Lakeview 32 Hillsboro/ 2014
Clayton Jones, Champaign Central 32 East Peoria/ 2010
David Hamilton, Milwaukee North Division 32 Chillicothe IVC/ 2013
Nick Calathes, Lake Howell 32 Houston Bellaire/ 2006
Leon Perry, St. Louis Confluence 31 Urbana/ 2017
Kalin Fisher, Proviso East 31 Montgomery Carver/ 2014
Kurt Hall, North Chicago 31 O’Fallon/ 2013
Dominique Matthews, Chicago St. Rita 31 Hazel Green/ 2012
Alec Peters, Washington 31 South Miami/ 2012
Paul Jesperson, Merrill 31 Peoria Richwoods/ 2010
Quincy Miller, Quality Education Academy 31 Findlay Prep/ 2009
Ben Worner, Washington 31 Fayette County/ 2008
Jerryd Bayless, Saint Mary’s 31 Champaign Central/ 2006
Kendric Davis, Sam Houston MSTC 30 Chicago Leo/ 2017
Kendric Davis, Sam Houston MSTC 30 Greensboro Smith/ 2017
Kendric Davis, Sam Houston MSTC 30 Belleville West/ 2017
E.J. Liddell, Belleville West 30 Montgomery Carver/ 2017
Jaykwon Walton, Montgomery Carver 30 Winston-Salem Prep/ 2017
JaVonte’ Perkins, St. Louis Miller Career 30 Harvest Christian/ 2016
Cooper Neese, Cloverdale 30 Illini Bluffs/ 2016
Kurt Hall, North Chicago 30 Bonneville/ 2013
Riley La Chance, Brookfield Central 30 Champaign Central/ 2013
Ethan Happ, Rockridge 30 Michigan City Marquette/ 2013
Donovan Franklin, O’Fallon 30 Idaho Falls Bonneville/ 2013
Jevon Carter, Proviso East 30 Euless Trinity/ 2013
Janarius Middleton, Greenwood Elzy 30 Champaign Central/ 2012
Nic Reynolds, Peoria Notre Dame 30 Washington/ 2012
Donivine Stewart, Limestone 30 Hazelwood Central/ 2009
Beas Hamga, Decatur Christian 30 Houston Klein Forest/ 2006
Matt Roth, Washington 30 Dothan Northview / 2007
Georges Niang, Tilton School 30 Trent InternationalE/ 2011
Alec Peters, Washington 30 Belleville East/ 2011
Malcolm Hill, Belleville East 30 Springfield/ 2011